22 Kasım 2017, Çarşamba   |   English
İspanya, Amerikan Seçim Kampanyasını Hackleme ile İlgili Olduğu Düşünülen Rus Hacker'ı ABD'ye Veriyor
Yazan: Ergün Dinçer      02 Ağustos 2017, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Haziran 2012 ile Ocak 2015 arasında, Amerikan finansal kurumlarından 855,000 Amerikan Doları (724,000 Euro) çalınmasına neden olan Neverquest'in geliştirdiği ve kullandığı iddia edilen Lisov'un adı, mart ayında ABD senatosunda yapılan "Rusların seçimlere karıştığı" iddiasını araştıran komisyonda da geçmişti [2].

FBI ve Interpol'ün talebiyle ocak ayında tutuklanan 32 yaşındaki Rus hacker Stanislav Lisov'un ABD'ye gönderilmesi konusunda, İspanyol üst mahkemesinin dün karar verdiği bildiriliyor. NeverQuest isimli online bankacılık virüsünü yazmakla suçlanan Lisov tatil için bulunduğu Barselona'nın El Prat havalimanında, ailesiyle birlikte uçağa binmek üzereyken gözaltına alınmıştı [1].

Polis, Lisov'un işlettiği ve Almanya ile Fransa'da bulunan sunucularda, hacklenen bankalara ait bilgilerin olduğu veri tabanları bulmuş. Sunuculardan birisinde, milyonlarca kullanıcıya ait banka bilgileri, şifreler ve güvenlik soruları yer alıyormuş.

Ancak, haziran 2012 ile Ocak 2015 arasında, Amerikan finansal kurumlarından 855,000 Amerikan Doları (724,000 Euro) çalınmasına neden olan Neverquest'in geliştirdiği ve kullandığı iddia edilen Lisov'un adı, mart ayında ABD senatosunda yapılan "Rusların seçimlere karıştığı" iddiasını araştıran komisyonda da geçmişti [2].

Eski FBI ve NSA başkanları, Amerikan senatosundaki toplantıda, ajanlarının Yevgeniy Nikulin ve Stanislav Lisov ile yapılan görüşmelerde, Rusya'nın 2016 ABD seçimlerine müdahele ettiğine dair bazı detaylar olabileceğini iddia etmişlerdi. Buna göre Nikulin'in Anthony Weiner'ın dizüstü bilgisayarına sızdığı ve Lisov'un ise Demokrat parti kampanyası mailleri olayı ile bağlantılı olduğu belirtilmişti.

Lisov'un kararına itiraz etmek için üç gün var.[1] Yine Bir Rus Hacker, FBI'ın Talebiyle İspanya'da Tutuklandı

[2] Stanislav Lisov Is Another Player In The Periphery Of The President’s World
Yazan: Ergün Dinçer      02 Ağustos 2017, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz