13 Aralık 2017, Çarşamba   |   English
Ünlülerin Twitter Hesapları 'BotNet' Gibi Davranıyor
Yazan: Mehmet Tasnikli      03 Ağustos 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bot hesapla, gerçek hesap arasında ne fark var derseniz; örneğin bot hesaplar, normal hesaplardan daha fazla ve daha sık tweet üretiyorlar. Daha fazla retwwt yapıyorlar. İlaveten, takipçilerini dışarıdaki web sitelerine, gerçek hesaplardan daha fazla yönlendiriyorlar.

Sürekli okuyucularımız hatırlayacaktır, son zamanlarda bir kaç kez Twitter üzerindeki botnet ağları yakalandığına dair haberler yayınladık. Bunların amacı "sahte haber yaymak", "reklam/spam yapmak", "trol amaçlı saldırı" ya da "amaçlı yönlendirme (belli bir web sitesine çekip, virüs bulaştırmak gibi)" gibi bir şeyler olabiliyor. O nedenle de hem Twitter'ın kendisi, hem de bağımsız araştırmacılar, sürekli bu konuda araştırmalar yapıyorlar.

Bu sefer aynı amaçlı bir araştırmada farklı bir yan sonuç çıkmış.İngiliz Cambridge Üniversitesi araştırmacılar 'Ünlülerin' Twitter hesaplarının adeta bir bot gibi çalıştıklarını bulmuşlar [1] [2].

Bot hesapla, gerçek hesap arasında ne fark var derseniz; örneğin bot hesaplar, normal hesaplardan daha fazla ve daha sık tweet üretiyorlar. Daha fazla retwwt yapıyorlar. İlaveten, takipçilerini dışarıdaki web sitelerine, gerçek hesaplardan daha fazla yönlendiriyorlar.

Bot hesapla, gerçek hesap arasındaki farkın kapandığı nokta ise, 10 milyondan fazla takipçiye sahip hesaplar. Araştırmaya göre, bu durumda botlar ile gerçek insanlar tweet ve retweet hacmi açısından çok daha fazla benzerlik gösteriyorlar. Yani, 10 milyondan fazla takipçisi bulunan hesaplar otomatik sistemlere benzer bir oranda retweet yapıyorlar.

Botnet'ler genellikle spam, rahatsız edici içerik ya da siyasi içerik diye düşünülse de, büyük haber kuruluşları gibi pek çok kurum sosyal medya kanallarını "bot"lar üzerinden yönetiyorlar.

Araştırmanın yöneticisi Zafer Gilani de bu noktaya işaret ediyor ve "Bir Twitter hesabı bir insana ait olabilir ve o kişi spamcı olabilir, tersine bir hesap bir bot tarafından işletilebilir ve hala iyi huylu olabilir." diyor. Gilani, bot hesapların nasıl tespit edilebileceği ve insanlar üzerindeki etkilerinin ne olduğunu inceliyor.

Bu amaçla yaptıkları araştırmada, hesapların bot olup olmadığını güvenilir bir şekilde anlamak için elle incelemişler. Her bir hesabı tek tek inceleyip, son kararlarını oluşturmuşlar. Ekip, bir hesabın bot olup olmadığını belirlemek için her hesabın farklı karekteristiklerine bakmış. Bunlar; hesap oluşturma tarihi, ortalama tweet sıklığı, gönderilen içerikler, hesabın bio açıklaması, kullanıcıların tweet'lere cevap, beğeni verip, vermediği ya da alıp, almadığı ile takipçi/arkadaş oranı olarak sayılıyor.

Araştırmada toplam 3.535 hesap analiz edilmiş: Bunların 1.525'i bot, 2.010 ise insan olarak sınıflandırılmış. Ardından geliştirdikleri bot algılama algoritması, Twitter'da botları kabaca% 86 doğrulukla tespit edebilmiş. Gilani bunu şöyle izah ediyor; "Botlar orjinal içerik oluşturmada iyi değiller. O nedenle de çok daha fazla retweet kullanıyor ve takipçileri harici web sitelerine yönlendiriyorlar".


[1] Celebrity Twitter accounts display ‘bot-like’ behaviour

[2] BOT : robot kelimesinden üretilmiştir. Yazılım kullanarak ele geçirilmiş ya da zaten var olan bir bilgisayar ya da hesaba otomatik bir şeyler yaptırmak anlamına geliyor: BOTNET ise, botlardan oluşan bir ağ oluyor.
Yazan: Mehmet Tasnikli      03 Ağustos 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz