Çarşamba, Ocak 23, 2019

Google DNS Servisi (8.8.8.8) Artık DNS-Over-TLS Güvenliği Destekliyor

İnternetteki hemen hemen her aktivite bir DNS sorgusu olarak başlar. İnternette dolaşan kişinin girdiği okunabilir web adresinin sunucusu yani IP adresinin yeri, internet üzerindeki kök sunuculardan aranır. DNS sorguları açık metinler (mesela www.turk-internet.com) halinde şifresiz olarak UDP veya TCP üzerinden girildiğinden, sahtekarlık saldırılarına karşı da açık.

Bu sorunları çözmek için, Google dün bir açıklama yaptı [1] ve Google’un Genel DNS (Domain Ad Sistemi) servisi artık DNS-Over-TLS güvenlik protokolünü desteklemeye başladığını söyledi. Bunun anlamı artık DNS sorguları ve cevapları TLS ile şifrelenmiş TCP bağlantıları üzerinden gidip, gelecek.

DNS-Over-TLS, DNS sorgusunu manipüle edebilen “ortadaki adam” saldırılarını zorlaştırmak üzere yaratılan bir güvenlik sistemi. Google açıklamasında, “Bugünden itibaren kullanıcılar, aygıtları ile Google Public DNS arasındaki sorguları, TLS üzerinden DNS ile güvenceye alabilir, gizliliklerini ve bütünlüklerini koruyabilir. Artık kullanıcılar, HTTPS web bağlantılarını koruyan aynı teknoloji olan TLS ile bağlantılarını Google Public DNS ile güvenli hale getirebiliyor” yazdı.

Google Public DNS 8 yıl önce, 8.8.8.8 ve 8.8.4.4. adreslerinde devreye alındı. Bu kendi ISS’lerinden DNS servisi kullanmak istemeyen pek çok kişi tarafından tercih edilen dünyanın en büyük public DNS çözümleyicisidir.

Google, Çarşamba gününden itibaren Android 9 Pie kullanıcıları için de TLS üzerinden DNS’i açtı. Bu nedenle, akıllı telefonunuzda Android 9 kullanıyorsanız, bugün TLS üzerinden DNS’e geçebilirsiniz.

[1] Google Public DNS now supports DNS-over-TLS

Türk İnternet'ten buna benzer yazılar için bildirim almak ister misiniz?

BÜLTEN ABONELİĞİ

TWITTER

Aşağıdan hesabınıza giriş yapınız

Kayıt olmak için aşağıdaki formu doldurunuz

Şifrenizi geri alın

Lütfen şifrenizi resetlemek için kullanıcı adı veya email adresinizi girin.

Gizlilik Tercihleri

   Necessary

   Advertising

   Analytics

   Other